Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HOME: Parlamentní volby 2010 - Vítězství rozumu nad populismem

Málokdo tomu věřil, ale stalo se. Já osobně jsem spíše doufal, nežli věřil. Poté co oranžovo-rudá mašina smetla v krajských a senátních volbách pravicové strany z povrchu země, nikdo nepochyboval o vítězi příštích parlamentních voleb. Vždyť tehdy stačil jen pitomý 30 korunový poplatek, aby se velká část veřejnosti zmobilizovala, šla k volebním urnám a přebarvila krajskou mapu na oranžovo. Poté, co tedy ČSSD přišla s dalšími libově znějícími volebními sliby, nedoufali snad už ani ti největší pravicoví optimisté. Naděje pro pravici ale nakonec přeci jen ještě přišla a to paradoxně z jedné z nejlevicovějších zemí Evropy - z Řecka. Dluhová krize pomalu začínala požírat nejslabšího člena Eurozóny a veřejný dluh se začínal stávat problémem č. 1. Více, než kdy předtím, začínalo být lidem jasné, že volební sliby opravdu něco stojí. Socialisté ale tuto změnu nereflektovali a sázka na ještě lepší volební výsledek v podobě odvolání podzimních voleb se jim nakonec krutě nevyplatila.

A tak tedy zřejmě budeme mít středo-pravicovou vládu. České firmy si určitě zhluboka oddychly. Zvyšování daní a daňová progrese nebude zřejmě na pořadu dne. Finanční trhy zareagovaly rovněž pozitivně. Silná středopravicová vláda bude mít zřejmě velmi silný mandát prosadit tolik potřebné reformy penzijního a zdravotního systému, které náš rozpočet tíží ročně více než 600 miliardami korun. Otázkou tedy jen zůstává, zda na tyto reformy najdou strany skutečně odvahu. Je totiž víceméně jasné, že takto zásadní kroky nemají žádné bezbolestné řešení a s největší pravděpodobností jejich realizace bude znamenat pokles voličské přízně. Tento pokles mohou však strany kompenzovat, pakliže se zaměří na problémy, které podle průzkumů nejvíce trápí českou veřejnost, veřejný dluh a korupce. Podívejme se na ně trochu blíže.

Veřejný dluh ČR a zadlužování státu

Byl jsem opravdu velmi potěšen tím, jak se česká veřejnost velmi zodpovědně postavila k otázce dalšího veřejného zadlužování. Problémy jižní části Eurozóny nejde už rozhodně přehlížet, to právě ukázaly i naše volby. Sociální demokracie se dluhu nebála a byla za to voliči potrestána. Dluh se stal skutečnou hrozbou. Velká Británie po 13 letech vyměnila vládnoucí labouristy za Cameronovy Konzervativce a Cleggovy Liberální demokraty. S nástupem této koaliční vlády začaly okamžitě ostré rozpočtové škrty.  Ale hlavně, udělali to nejlepší co mohli - začali u sebe. Okamžitě si snížili platy. Jsem velmi rád, že se k podobnému a možná i tvrdšímu kroku schyluje i u nás. Lidé totiž nebudou ochotni snést rozpočtové škrty, nezačne-li se právě u politiků a vysokých státních úředníků. Doufám jen, že nezůstanou při tomto snižování platů a jiných poslaneckých výhod jen u symbolických gest. Škrtat se opravdu musí a to konečně už i v mandatorních výdajích. Žádný ministr financí nedokáže dát naše veřejné rozpočty dohromady bez škrtů v mandatorních výdajích. (Z každé 100 koruny, kterou stát vybere na daních, připadá více než 70 % právě na mandatorní výdaje - tzn. nelze s nimi hnout jinak než změnou zákona, ministr financí může tedy pracovat jen s 30 korunami) Doposud se rozpočet výhradně řešil jen dalším zvyšováním daní. Ale to je jen odkladání nevyhnutelného. Teď se zdá, že konečně bude odvaha i k tomuto razantnímu kroku. Je také třeba vyvarovat se obřím zakázkám. (hl. té ekologické). 100 miliard korun opravdu není částka, kterou bychom si nyní mohli dovolit jen tak vyhodit oknem. Zrušení mnohých státních úřadů by mělo také přijít na pořad dne. Ještě teď nedovedu pochopit, jak může mít naše celní správa o 1500 zaměstnanců více, než když existovaly hranice. (6500 zaměstnanců dnes, předtím kolem 5000) Škrtat by se tedy mělo nejprve u samotných politiků a pak tam, kde to bude nejméně bolet. Skěle vypracovaný program stabilizace veřejnýh rozpočtů má například šéf strany svobodných občanů - pan Mach.

Naprostou samozřejmostí by poté, co se podaří rozpočet stabilizovat, mělo být vytvoření finanční ústavy a  jejím prostřednictvím zamezit tvorbu budoucích deficitů. Jedinou možností, jak pro příště něco slibovat by už pak byla jen cesta vedoucí skrze zvyšování daní. A to už si každý dvakrát rozmyslí. (deficit je vlastně také budoucí zvýšení daní, jen není tak vidět.)

Korupce

Co stát státem je, existuje tento fenomén. Uplácelo se vždy a všude a uplácet se i bude. Otázkou tak jen zůstává, v jaké míře? Nejlepším cestou ke snížení korupce je snížení státního byrokratického aparátu. O čím méně věcech bude rozhodovat stát, o to méně korupce potom bude. Když už se ale stát někde opravdu angažuje, nevidím žádný důvod, proč by neměl být více transparentní. V tomto směru bude jen dobře, že v koalici budou zřemě i VV, u nichž je korupce prioritou. Podle výsledků dosažených v této oblasti ji totiž budou voliči primárně hodnotit. A tak se dá očekávat i v tomto směru určitý pozitivní vývoj. Zprůhlednění veřejných zakázek a jejich povinná naprostá transparentnost by měla bý samozřejmostí. (jejich doslovné a přesně znění by mělo být k dispozici každému na internetu) Tato povinost úplné transparentnosti by však neměla být omezena příliš vysokou cenou. Je jasné, že omezí-li vláda tuto transparentnost cenou, zakázky se rozmělní tak, aby se vešly pod ní a jsme tam, kde jsme byli. Na stole jsou samozřejmě i další protikorupční  opatření jako je např. "agent provokatér", ale tím jen vytvoříme další úřad, který je možno korumpovat a uplácet. Já osobně už vidím novinové titulky o zkorumpovaném protikorupčním agentu provokatérovi. Transparentnost veřejných zakázek a menší veřejný sektor, to jsou 2 zaručeně fungující cesty ke snížení korupce. Ať už tedy konečná opatření budou jakákoli, tyto 2 by mezi nimi neměly chybět.

Voliči už svou racionální povinost splnili, zvolili politiky, kteří slibují vyrovnat rozpočet, snížit korupci a snad i provést důležité reformy penzijního a zdravotního systému. Osud naší krásné země teď tedy plně leží v jejich rukou. Lidé ukázali směr, kterým by měli jít. Nyní můžeme jen čekat, jestli politici skutečně najdou odvahu a vydají se touto těžkou cestou! Obrázek Winstona Churchila je na tomto místě více než výstižný.

"Deserve Victory!"      (zasluž(te) si vítěství)

Autor: Filip Hendrych | pondělí 31.5.2010 21:35 | karma článku: 11,19 | přečteno: 1055x
  • Další články autora

Filip Hendrych

Krize Eurozóny, měsíc po měsíci

Krize Eurozóny už nějaký čas trvá, a tak jsem se rozhodl podívat se na její vývoj, byť trošku netradičně. Projel jsem archív idnes.cz a vypsal jsem jen nadpisy článků, které se týkaly Eurozóny. Modře jsou označeny události z Řecka, zeleně z Irska, fialově z Portugalska, žlutě ty, co mě nejvíce zaujaly a bez zvýraznění jsou ty události, které se týkaly celé Eurozóny. Obrázek si může udělat každý sám, to je na tom to nejlepší. Enjoy it!!!

2.6.2011 v 14:45 | Karma: 17,45 | Přečteno: 1136x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

Myths and reality: Vznik FEDu - konspirační teorie?

V prosinci 1913 podepsal prezident USA, W. Wilson, Federal Reserve Act, čímž posvětil vznik americké centrální banky (FEDu) a tím nadobro změnil nejen americký bankovní systém. Od té doby se Spojené státy ocitly v téměř permanentní inflaci, která každý den soustavně ničí hodnotu dolaru a tím výrazně ovlivňuje životy lidí na celém světě. Tomuto podpisu však předcházelo dlouhé období příprav. Veřejnosti se předkládala celá řada falešných důvodů o nezbytnosti centrální banky, aby se pokud možno zakryly ty skutečné. Mocný bankéř M. A. B. Rotschild kdysi řekl: "Dejte mi moc nad penězi a nemusím se starat o to, kdo tvoří právo." V této větě je schováno mnohé, kdo ovládá finanční systém, ovládá skrze něj téměř vše. Žádná politická moc se tomu nikdy nemůže rovnat. Obrovskou moc má tudíž i Federální rezervní systém a je naivní se domnívat, že nás, obyvatele ČR se jeho moc vůbec nedotýká. Kdo mu ale tuto moc dal a pro koho byla vytvořena, to jsou otázky, které kolem jedné z nejmocnějších institucí světa stále v mlze kolují?

14.1.2011 v 8:00 | Karma: 19,58 | Přečteno: 2201x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

Duel: Inflace vs Deflace

Inflace se od 70. let 20. století stala zcela běžným jevem každodenního života. Proč k ní však vůbec dochází, a proč se většina lidí bojí její zlé sestry "Deflace", to je otázka, která mi dlouhou dobu nedala spát. Jakožto velký stoupenec rakouské školy ekonomie považuji za velmi významné sdělit lidem skutečnou podstatu těchto věcí. Článek se stručně zaměří na vysvětlení obou pojmů a benefitů z nich plynoucí různým skupinám obyvatel.

12.9.2010 v 18:00 | Karma: 22,06 | Přečteno: 3016x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

WORLD: Pandemie prasečí chřipky skončila, co nás čeká příště?

Je tomu pár týdnů, co WHO vyhlásila konec pandemie prasečí chřipky. Necelý rok zpátky nás přitom média bombardovala drastickými scénáři typu: vakcína je pouze pro desetinu národa apd... Tzv. "Mexická chřipka" přitom od roku 2000 nebyla zdaleka jediným varováním slavné WHO. Co je to vlastně za organizaci, jak je placená a za co vlastně?

21.8.2010 v 19:00 | Karma: 34,56 | Přečteno: 5984x | Diskuse| Společnost

Filip Hendrych

EU: God bless the European Union

Není tomu zase tak dávno, co jsem téměř s vlaječkou v ruce nadšeně oslavoval vstup České republiky do Evropské Unie. Psal se první květen 2004 a já měl pocit, že se dostáváme do spolku vyspělých zemí, které ctí a ochraňují individuální svobodu jako svou nejvyšší hodnotu. Jak jsem byl tehdy jen hloupý! Dnes, pár let po našem vstupu vidím situaci už mnohem realističtěji, před sebou máme vznikající Orwellovu "Eurasii!

7.8.2010 v 14:20 | Karma: 21,60 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  6:34

Některá íránská média tvrdí, že při nedělní nehodě vrtulníku zemřeli prezident Ebrahím Raísí a...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3240x
Jsem studentem ekonomie na VŠE, který miluje zkoumání této vědní disciplíny v historickém kontextu! Klasický liberál se silně negativním vztahem k většině daní. Stoupenec evropské ekonomické integrace a odpůrce evropské politické integrace!