Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

MYTHS AND REALITY: Válka přináší rychlejší technologický pokrok

Na světě existuje spousta mýtů, polopravd a omylů, které lidé považují za pravdivé. Jen málo jich je ovšem tak rozšířených a všeobecně přijímaných jako tento. V mládí jsem mnohokráte slyšel tu otřepanou větu, že za války dochází k obrovskému technologickému pokroku, který je posléze použit v běžném životě. Média dokázala mnoho lidí o této „iracionální nepravdě“ dokonale přesvědčit. Možná si teď říkáte sami, copak to tady ten člověk píše? Vždyť je to přece nezpochybnitelné? Jak to tedy ve skutečnosti je?

Válka sebou přináší naprosto jedinečné podmínky. V těchto jedinečných podmínkách se umně využívá propaganda. Ta propaganda, která pak vytváří tyto zcela chybné názory. Jejím cílem je lidi přesvědčit o nutnosti válečného úsilí s použitím jakýchkoli metod, tedy i lží. A jak se říká - tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Koncept tohoto od základu nepravdivého tvrzení lze však velice snadno napadnout a budeme-li se jím zabývat trošku hlouběji, zhroutí se jako domeček z karet. Z čeho tedy pramení mé přesvědčení o mylnosti tohoto tvrzení?

Z jednoduchého faktu - stát je špatný hospodář. Milton Friedman vytvořil velice známou a krásnou tabulku využití peněz, ze které jednoznačně vyplývá, že největší alokační efektivnosti zdrojů je učiněno za dost, využíváme-li své peníze pro sebe. Využití svých peněz pro někoho jiného je efektivní méně, ale přesto lepší, než použití cizích prostředků pro sebe. V tomto případě totiž postrádáme šetrnost. (Z cizího se přeci jen utrácí lépe.) Nejméně efektivní situací alokace zdrojů je ta, kdy rozhodujeme o cizích penězích pro někoho jiného. To je prakticky problém všech státních zakázek - vojenské a válečné nevyjímaje.

Byrokratický systém tyto peníze vezme a přelije do nějakého válečného výzkumu, který se mu v tu chvíli jeví jako nejlepší. Bez znalosti detailnějších informací prostě peníze vysype. Nejsou totiž přímo dotyčného člověka,jenž o nich rozhoduje, a tak není důvod zabývat se detailně tím, kam peníze vlastně jdou. Poté si odškrtne splněný úkol a čeká na vyplacení mzdy za odvedenou práci. Tyto peníze se pak, jakkoli dobré mohou být byrokratovy úmysly, v systému z větší části utopí. Přitom mohly být použity zcela jinde, na jiné a jistě užitečnější účely. O těchto příležitostech ale ví pouze jednotlivec díky své rozptýlené znalosti (koncept rozptýlené znalosti vytvořil a podrobně rozebral F. A. Hayek ve svých pracích), kterému moc záleží na tom, co se stane s jeho penězi. Velmi dobře ví, že na tom závisí jeho osobní prospěch či budoucí zisk, a proto by nikdy neinvestoval do vědeckého programu, ve kterém by neviděl žádný ziskový potenciál. (byť nemusí být nutně vyjádřen penězi) Nikdy by tedy své peníze neinvestoval do výzkumu, o kterém by nebyl přesvědčen, že mu v budoucnu přinese kýžený benefit.Tohle státní byrokrat neřeší, prostě peníze vylije do portfolia válečných výzkumů a on už se nějaký ujme. Ano, nakonec možná 5 – 10 % peněz skutečně přinese nějaké výsledky, ale zbylých 90 % prostředků prostě nenávratně zmizí. Tyto prostředky přitom byly ve formě daní lidem odebrány a ti je nemohli využít pro své vlastní investice. Společnost tedy chudne a chudne v kontrastu toho, jak by bohatla, kdyby k žádné válce nedošlo. Bez války by společnost byla bohatší a mohla investovat své větší prostředky (plynoucí právě z tohoto bohatství) do širokého spektra příležitostí  - výzkum a vývoj nevyjímaje. Takto vynaložené peníze by pak měly daleko větší návratnost.

Další problém alokační neefektivnosti je pak spojen i se samotným účelem zkoumání.  Za války je většina věcí vyvinuta se záměrem ničit. Pakliže by byl tedy argument o rychlejším technologickém pokroku ve válečném stavu pravdivý, byla by v současné době nejlepší ekonomikou světa Haiti. A v neposlední řadě existuje ještě jeden velice pádný argument proti tomuto tvrzení. I kdybychom snad připustili, že technologický pokrok za války a bez ní je srovnatelný, musíme se slovy mého vyučujícího doktora Tajovského zeptat:

„myslíte si, že ti mrtví by s tím souhlasili?“ (Phdr. Ing. Tajovský)

Autor: Filip Hendrych | neděle 21.3.2010 9:26 | karma článku: 12,46 | přečteno: 1318x
  • Další články autora

Filip Hendrych

Krize Eurozóny, měsíc po měsíci

Krize Eurozóny už nějaký čas trvá, a tak jsem se rozhodl podívat se na její vývoj, byť trošku netradičně. Projel jsem archív idnes.cz a vypsal jsem jen nadpisy článků, které se týkaly Eurozóny. Modře jsou označeny události z Řecka, zeleně z Irska, fialově z Portugalska, žlutě ty, co mě nejvíce zaujaly a bez zvýraznění jsou ty události, které se týkaly celé Eurozóny. Obrázek si může udělat každý sám, to je na tom to nejlepší. Enjoy it!!!

2.6.2011 v 14:45 | Karma: 17,45 | Přečteno: 1136x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

Myths and reality: Vznik FEDu - konspirační teorie?

V prosinci 1913 podepsal prezident USA, W. Wilson, Federal Reserve Act, čímž posvětil vznik americké centrální banky (FEDu) a tím nadobro změnil nejen americký bankovní systém. Od té doby se Spojené státy ocitly v téměř permanentní inflaci, která každý den soustavně ničí hodnotu dolaru a tím výrazně ovlivňuje životy lidí na celém světě. Tomuto podpisu však předcházelo dlouhé období příprav. Veřejnosti se předkládala celá řada falešných důvodů o nezbytnosti centrální banky, aby se pokud možno zakryly ty skutečné. Mocný bankéř M. A. B. Rotschild kdysi řekl: "Dejte mi moc nad penězi a nemusím se starat o to, kdo tvoří právo." V této větě je schováno mnohé, kdo ovládá finanční systém, ovládá skrze něj téměř vše. Žádná politická moc se tomu nikdy nemůže rovnat. Obrovskou moc má tudíž i Federální rezervní systém a je naivní se domnívat, že nás, obyvatele ČR se jeho moc vůbec nedotýká. Kdo mu ale tuto moc dal a pro koho byla vytvořena, to jsou otázky, které kolem jedné z nejmocnějších institucí světa stále v mlze kolují?

14.1.2011 v 8:00 | Karma: 19,58 | Přečteno: 2201x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

Duel: Inflace vs Deflace

Inflace se od 70. let 20. století stala zcela běžným jevem každodenního života. Proč k ní však vůbec dochází, a proč se většina lidí bojí její zlé sestry "Deflace", to je otázka, která mi dlouhou dobu nedala spát. Jakožto velký stoupenec rakouské školy ekonomie považuji za velmi významné sdělit lidem skutečnou podstatu těchto věcí. Článek se stručně zaměří na vysvětlení obou pojmů a benefitů z nich plynoucí různým skupinám obyvatel.

12.9.2010 v 18:00 | Karma: 22,06 | Přečteno: 3016x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

WORLD: Pandemie prasečí chřipky skončila, co nás čeká příště?

Je tomu pár týdnů, co WHO vyhlásila konec pandemie prasečí chřipky. Necelý rok zpátky nás přitom média bombardovala drastickými scénáři typu: vakcína je pouze pro desetinu národa apd... Tzv. "Mexická chřipka" přitom od roku 2000 nebyla zdaleka jediným varováním slavné WHO. Co je to vlastně za organizaci, jak je placená a za co vlastně?

21.8.2010 v 19:00 | Karma: 34,56 | Přečteno: 5984x | Diskuse| Společnost

Filip Hendrych

EU: God bless the European Union

Není tomu zase tak dávno, co jsem téměř s vlaječkou v ruce nadšeně oslavoval vstup České republiky do Evropské Unie. Psal se první květen 2004 a já měl pocit, že se dostáváme do spolku vyspělých zemí, které ctí a ochraňují individuální svobodu jako svou nejvyšší hodnotu. Jak jsem byl tehdy jen hloupý! Dnes, pár let po našem vstupu vidím situaci už mnohem realističtěji, před sebou máme vznikající Orwellovu "Eurasii!

7.8.2010 v 14:20 | Karma: 21,60 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3240x
Jsem studentem ekonomie na VŠE, který miluje zkoumání této vědní disciplíny v historickém kontextu! Klasický liberál se silně negativním vztahem k většině daní. Stoupenec evropské ekonomické integrace a odpůrce evropské politické integrace!