Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Duel: Inflace vs Deflace

Inflace se od 70. let 20. století stala zcela běžným jevem každodenního života. Proč k ní však vůbec dochází, a proč se většina lidí bojí její zlé sestry "Deflace", to je otázka, která mi dlouhou dobu nedala spát. Jakožto velký stoupenec rakouské školy ekonomie považuji za velmi významné sdělit lidem skutečnou podstatu těchto věcí. Článek se stručně zaměří na vysvětlení obou pojmů a benefitů z nich plynoucí různým skupinám obyvatel.

Inflace: Můžeme ji chápat buď jako zvyšování množství peněz v oběhu nebo jako zvyšování cenové hladiny (rostou ceny zboží a služeb). Ve 20. století k inflaci došlo většinou kombinací: Zvýšilo se množství peněz v oběhu na jehož základě vzrostly ceny.

Deflace: Opak inflace, opět můžeme chápat jako snižování množství peněz v oběhu nebo jako pokles cenové hladiny (klesají ceny zboží a služeb).

Jedním z nejdůležitějších argumentů pro zastánce inflace je ten, že když klesají ceny, nemůže obchodník dosahovat zisku a ten je tedy pevně spojen pouze s inflací. To je ale mylný předpoklad, který zcela vyvrátila sama historie. V období let 1880 - 1900 bylo v USA a Německu prokazatelně nejdelší období deflace v historii. Přesto se v této době zečtyřnásobily reálné mzdy a zmnohonásobilo se HDP. K tomu by nikdy nemohlo dojít, kdyby obchodníci nedosahovali zisků.

Proti deflaci pak existuje ještě celá řada jiných argumentů, které mistrně vyvrátil ve svém článku ekonom J. G. Hulsmann. (rakouská škola ekonomie) Nemyslím si, že v tomto budu lepší než on, a proto Vás odkazuji na jeho skvělý, ale relativně dlouhý článek. (stručný sumář je v příloze) Ponechme však stranou samotné argumenty pro a proti a podívejme se jen na to, komu inflace prospívá a komu naopak ne. Jak známo, každá mince má totiž 2 strany. Kdo má tedy prospěch z inflace a kdo z deflace? Pokusíme si to ukázat ve stručnosti na následujícím příkladě. Mějme období 20 let. Občan má k dnešnímu dni naspořeno reálně 2.500.000,- (koupí si za to věci za 2.500.000,- v dnešních cenách). Když na to vůbec nesáhne, tak bez toho, aniž by cokoli zaplatil, tam bude mít při průměrné 18-leté inflaci, která v ČR byla 6,1 % reálně pouze 764.949,- (bude tam mít pořád 2.500.000,- , ale koupí si za to tolik zboží a služeb, jakoby měl jen 764.949,-) Další výpočty jsou spočteny pro průměrnou 16-letou a 11-letou inflaci. Dokonce i při relativně nízké inflaci (poslední případ) přijde odpovědně spořící občan reálně o milion korun.

Na druhé straně stojí stát se svým státním dluhem, který k 2.9. 13:32 h činil 1.329.600.000.000,-. Když stát nesplatí ze svého dluhu za 20 let ani jednu jedinou korunu (úroky ale platit musí, jinak by musel vyhlásit bankrot), tak bude reálně dlužit při 18-letém průměru inflace pouze 460 miliard. (bude stále dlužit 1.329.600.000.000,- , ale bude to pro něj představovat jen tolik, jakoby dnes dlužil těch 460 miliard, nikoli něco přes bilion). Můžeme tedy vidět, že i při nejnižším průměru inflace (poslední případ) se státu umaže přes 500 miliard dluhu. Není to úžasné! A teď si jen představte, kdyby nedej bože došlo k deflaci. Občan by naspořil reálně více a stát by dlužil také reálně více a tomu se přeci musí zabránit!!!

A to je dámy a pánové ten hlavní důvod, proč státy na celém světě tlačí skrytě stále více a více na centrální banky, aby zvyšovaly inflaci. Přejí si to všichni mocní lidé, kteří něco dluží. Sám Barack Obama ve své oválné pracovně si může jen mnout ruce. Vedení FEDU (americké centrální banky) v čele s Benem Bernenkim dělá přesně to, co on potřebuje. Každý rok zvyšuje peněžní zásobu v USA téměř o 10 % a tím likviduje úspory běžných američanů. Na druhou stranu také ničí megalomanské dluhy, které administrativy amerických prezidentů dosud nasekaly. Navíc, spirála, která se takto roztočí může velmi snadno přerůst v hyperinflaci, o tom ale možná v jiném článku.

Mohli jste tedy vidět hlavní důvod, proč se politici celého světa snaží preferovat inflaci a namlouvat lidem, jak je důležitá na rozdíl od strašné deflace. Straší své spoluobčany a ti se jí mnohdy opravdu bojí, přestože neví proč. Osobně mám velmi negativní vztah k inflaci, protože jak řekl slavný ekonom rakouské školy M. Rothbard ta "pokutuje spořivost a podporuje vytváření dluhů". Může navíc snadno přerůst v hyperinflaci a to je už opravdová katastrofa. Na druhou stranu o hyperdeflaci jsem nikdy neslyšel a nikdy v dějinách lidstva k ní nedošlo. O hyperinflaci jsem bohužel slyšel mockrát a možná se k ní vrátím i v některém z následujících článků. Jestliže Vás tento článek zaujal, přečtěte si Hülsmannův článek o deflaci na http://mises.org/daily/1254. V případě, že Vám dělá problém angličtina, nejdůležitější sumář z článku přikládám v příloze i v čj, snad se mi ji sem podaří nahrát.

 

 

Poznámky: Slovo liberál používám v klasickém slova smyslu, nikoli v jeho nové americké podobě. V nové americké podobě slovo znamená ve skutečnosti libertarián.

Při psaní článku jsem částečně vycházel z článku pana J. G. Hülsmanna, (Deflation: The biggest myths), kterému bych chtěl tímto velmi poděkovat. Sám jsem si nedokázal mnohé věci, které skvěle vyargumentoval, vůbec představit.

Článek se zaměřuje primárně na obranu deflace ve smyslu poklesu cenové hladiny!

Autor: Filip Hendrych | neděle 12.9.2010 18:00 | karma článku: 22,06 | přečteno: 3016x
  • Další články autora

Filip Hendrych

Krize Eurozóny, měsíc po měsíci

Krize Eurozóny už nějaký čas trvá, a tak jsem se rozhodl podívat se na její vývoj, byť trošku netradičně. Projel jsem archív idnes.cz a vypsal jsem jen nadpisy článků, které se týkaly Eurozóny. Modře jsou označeny události z Řecka, zeleně z Irska, fialově z Portugalska, žlutě ty, co mě nejvíce zaujaly a bez zvýraznění jsou ty události, které se týkaly celé Eurozóny. Obrázek si může udělat každý sám, to je na tom to nejlepší. Enjoy it!!!

2.6.2011 v 14:45 | Karma: 17,45 | Přečteno: 1136x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

Myths and reality: Vznik FEDu - konspirační teorie?

V prosinci 1913 podepsal prezident USA, W. Wilson, Federal Reserve Act, čímž posvětil vznik americké centrální banky (FEDu) a tím nadobro změnil nejen americký bankovní systém. Od té doby se Spojené státy ocitly v téměř permanentní inflaci, která každý den soustavně ničí hodnotu dolaru a tím výrazně ovlivňuje životy lidí na celém světě. Tomuto podpisu však předcházelo dlouhé období příprav. Veřejnosti se předkládala celá řada falešných důvodů o nezbytnosti centrální banky, aby se pokud možno zakryly ty skutečné. Mocný bankéř M. A. B. Rotschild kdysi řekl: "Dejte mi moc nad penězi a nemusím se starat o to, kdo tvoří právo." V této větě je schováno mnohé, kdo ovládá finanční systém, ovládá skrze něj téměř vše. Žádná politická moc se tomu nikdy nemůže rovnat. Obrovskou moc má tudíž i Federální rezervní systém a je naivní se domnívat, že nás, obyvatele ČR se jeho moc vůbec nedotýká. Kdo mu ale tuto moc dal a pro koho byla vytvořena, to jsou otázky, které kolem jedné z nejmocnějších institucí světa stále v mlze kolují?

14.1.2011 v 8:00 | Karma: 19,58 | Přečteno: 2201x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

WORLD: Pandemie prasečí chřipky skončila, co nás čeká příště?

Je tomu pár týdnů, co WHO vyhlásila konec pandemie prasečí chřipky. Necelý rok zpátky nás přitom média bombardovala drastickými scénáři typu: vakcína je pouze pro desetinu národa apd... Tzv. "Mexická chřipka" přitom od roku 2000 nebyla zdaleka jediným varováním slavné WHO. Co je to vlastně za organizaci, jak je placená a za co vlastně?

21.8.2010 v 19:00 | Karma: 34,56 | Přečteno: 5984x | Diskuse| Společnost

Filip Hendrych

EU: God bless the European Union

Není tomu zase tak dávno, co jsem téměř s vlaječkou v ruce nadšeně oslavoval vstup České republiky do Evropské Unie. Psal se první květen 2004 a já měl pocit, že se dostáváme do spolku vyspělých zemí, které ctí a ochraňují individuální svobodu jako svou nejvyšší hodnotu. Jak jsem byl tehdy jen hloupý! Dnes, pár let po našem vstupu vidím situaci už mnohem realističtěji, před sebou máme vznikající Orwellovu "Eurasii!

7.8.2010 v 14:20 | Karma: 21,60 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Společnost

Filip Hendrych

MYTHS AND REALITY: Největší ekonomické problémy od Velké deprese

Určitě jste už také mnohokrát slyšeli tuto velmi často frekventovanou větu. Je ovšem takové srovnání skutečně na místě? Opravdu zažívá svět nejhorší ekonomické problémy od 30. let? Co se týče zemí Východního bloku, určitě to pro ně platí. Žádná větší recese ani deprese je nezasáhla. Většina z nich byla totiž v permanentní recesi, či depresi několik desítek let. To je i případ bývalého Československa. Přestože český ekonom Josef Goldman dokázal existenci hospodářského cyklu i za socialismu, růst ekonomiky v socialisickém táboře nikdy nebyl takový, aby se případný dlouhotrvající pokles dal vůbec označit za recesi. Nebo snad chce někdo říci, že Severní Korea je v recesi? Ponechme tedy tyto země stranou a mimo ponechme také Čínu, která na tom byla ekonomicky tak špatně, že už to snad ani nemohlo být horší. Její otevírání se světu od konce 70. let ji tedy přineslo velmi výrazný ekonomický růst. Tvrzení podobná nadpisu článku však zaznívají i ze 4 donedávna největších ekonomik světa. (Nyní se mezi ně dostala Čína) I v USA, Japonsku, Německu a Velké Británii se mluví o největších problémech od 30. let. Všechny tyto země byly součástí vyspělejšího Západu a kapitalistického zřízení minimálně od konce 2. světové války. Mohou i představitelé těchto zemí skutečně hovořit o současné recesi jako o té nejhorší od GREAT DEPRESSION?

26.7.2010 v 10:15 | Karma: 12,30 | Přečteno: 2455x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3240x
Jsem studentem ekonomie na VŠE, který miluje zkoumání této vědní disciplíny v historickém kontextu! Klasický liberál se silně negativním vztahem k většině daní. Stoupenec evropské ekonomické integrace a odpůrce evropské politické integrace!