Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HOME: Jsem student a jsem pro školné

Dnes jsem byl přinucen reagovat na článek týkající se protestů některých "rádoby" studentů proti školnému na facebooku. Rád bych se totiž od těchto individualit co nejvíce distancoval. Nemluví za všechny studenty a už vůbec nemluví za studenty, kteří studovat chtějí. Pouze lenivý, neodpovědný nebo nemocný člověk si není schopen na školné za rok vydělat. Přičemž ho může morálně omluvit pouze poslední případ. V případě nemoci je samozřejmě možné takovému člověku ke vzdělání pomoci, ale jinak je to na každém z nás.

Ve volbách rozhodly i hlasy studentů o vítězství pravice. Strany, které zvítězily jasně deklarovaly svůj vztah ke školnému. Studenti volili (a dle mého názoru správně), a proto by jim mělo být jasné, jako každému v této zemi, že doba neskutečného utrácení a života na dluh je u konce. Někteří z nás si ale zjevně mysleli, že jich osobně se to dotknout nemůže. Jistěže nemůže, ono se nás to prostě dotknout přímo musí. Za vzdělání se platilo po celou dobu existence lidstva, byla to investice do budoucna. Až v posledním půlstoletí stát navodil dojem, že vzdělání je něco samozřejmého. Něco, na co má každý bezplatně právo. Je ten správný čas uvědomit si opět jeho skutečnou cenu.

Nevidím naprosto žádný důvod, proč by mé vzdělání měl sponzorovat dělník v továrně ze svých daní, když já osobně mu zřejmě nikdy žádný benefit nepřinesu. Proč by tento dělník měl převzít část odpovědnosti za mé studijní výsledky a chování? Jestliže jsem se rozhodl studovat, pak jsem investoval do svého budoucího platu, společenského postavení, uplatnění na trhu práce apd. Bylo to jen mé rozhodnutí, na které již zmiňovaný dělník neměl žádný vliv, přestože mě vlastně také sponzoruje a měl by mít spolurozhodovací právo. Mám ještě bratra a sestru, bratr také studuje VŠ a sestra půjde brzy na střední školu. Pro mé rodiče to s jejich platy rozhodně není lehké, a proto je nepřípustné, aby případné školné platili oni. Platit musíme my sami, ze svých kapes. Individuální odpovědnost by měla být na prvním místě, jenže v současné době očividně není.

Jelikož je vzdělání investicí, platí pro něj stejné zákonitosti jako pro jakoukoli jinou invetistici. Některé se samozřejmě nepodaří, a proto by si každý měl dobře rozmyslet, jestli studovat chce, nebo ne. Pakliže studovat chce, nemělo by mu dělat žádný problém vydělat si na školné, nebo ho později splácet. (má se jednat o odložené školné) Jestliže ale platit ani odložené školné nechce, nemá zřejmě takový člověk o studium zájem a pak by ho neměl nikdo nutit. Už dnes je nedostatek některých profesí a naopak přetlak na mnohých školách.

Závěrem bych tedy chtěl říci, že lidé, kteří v takovýchto protestech budou pokračovat, si nezaslouží žádný můj obdiv ani respekt. Nejsem jedním z nich a rád bych požádal média, aby pro příště napsala, že jen "někteří" studenti protestují. "Někteří" v tomto případě samozřejmě znamená hloupí, líní a nezodpovědní. Z takových lidí (myslím ty, kteří nejsou ochotni platit ani odložené školné) totiž vyrostou zpravidla jen flákači a pijavice sociálních dávek. Školství je službou, za kterou se prostě musí platit. A nemělo by zůstat jen u rodičů, nýbrž by každý měl začít sám u sebe. V této souvislosti bych jen rád apeloval na stát, aby povolil uzdu zákoníku práce a umožnil tak ještě větší a průžnější zaměstnávání studentů a brigádníků.

Autor: Filip Hendrych | pondělí 7.6.2010 15:00 | karma článku: 46,36 | přečteno: 19130x
  • Další články autora

Filip Hendrych

Krize Eurozóny, měsíc po měsíci

Krize Eurozóny už nějaký čas trvá, a tak jsem se rozhodl podívat se na její vývoj, byť trošku netradičně. Projel jsem archív idnes.cz a vypsal jsem jen nadpisy článků, které se týkaly Eurozóny. Modře jsou označeny události z Řecka, zeleně z Irska, fialově z Portugalska, žlutě ty, co mě nejvíce zaujaly a bez zvýraznění jsou ty události, které se týkaly celé Eurozóny. Obrázek si může udělat každý sám, to je na tom to nejlepší. Enjoy it!!!

2.6.2011 v 14:45 | Karma: 17,45 | Přečteno: 1136x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

Myths and reality: Vznik FEDu - konspirační teorie?

V prosinci 1913 podepsal prezident USA, W. Wilson, Federal Reserve Act, čímž posvětil vznik americké centrální banky (FEDu) a tím nadobro změnil nejen americký bankovní systém. Od té doby se Spojené státy ocitly v téměř permanentní inflaci, která každý den soustavně ničí hodnotu dolaru a tím výrazně ovlivňuje životy lidí na celém světě. Tomuto podpisu však předcházelo dlouhé období příprav. Veřejnosti se předkládala celá řada falešných důvodů o nezbytnosti centrální banky, aby se pokud možno zakryly ty skutečné. Mocný bankéř M. A. B. Rotschild kdysi řekl: "Dejte mi moc nad penězi a nemusím se starat o to, kdo tvoří právo." V této větě je schováno mnohé, kdo ovládá finanční systém, ovládá skrze něj téměř vše. Žádná politická moc se tomu nikdy nemůže rovnat. Obrovskou moc má tudíž i Federální rezervní systém a je naivní se domnívat, že nás, obyvatele ČR se jeho moc vůbec nedotýká. Kdo mu ale tuto moc dal a pro koho byla vytvořena, to jsou otázky, které kolem jedné z nejmocnějších institucí světa stále v mlze kolují?

14.1.2011 v 8:00 | Karma: 19,58 | Přečteno: 2201x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

Duel: Inflace vs Deflace

Inflace se od 70. let 20. století stala zcela běžným jevem každodenního života. Proč k ní však vůbec dochází, a proč se většina lidí bojí její zlé sestry "Deflace", to je otázka, která mi dlouhou dobu nedala spát. Jakožto velký stoupenec rakouské školy ekonomie považuji za velmi významné sdělit lidem skutečnou podstatu těchto věcí. Článek se stručně zaměří na vysvětlení obou pojmů a benefitů z nich plynoucí různým skupinám obyvatel.

12.9.2010 v 18:00 | Karma: 22,06 | Přečteno: 3016x | Diskuse| Ekonomika

Filip Hendrych

WORLD: Pandemie prasečí chřipky skončila, co nás čeká příště?

Je tomu pár týdnů, co WHO vyhlásila konec pandemie prasečí chřipky. Necelý rok zpátky nás přitom média bombardovala drastickými scénáři typu: vakcína je pouze pro desetinu národa apd... Tzv. "Mexická chřipka" přitom od roku 2000 nebyla zdaleka jediným varováním slavné WHO. Co je to vlastně za organizaci, jak je placená a za co vlastně?

21.8.2010 v 19:00 | Karma: 34,56 | Přečteno: 5984x | Diskuse| Společnost

Filip Hendrych

EU: God bless the European Union

Není tomu zase tak dávno, co jsem téměř s vlaječkou v ruce nadšeně oslavoval vstup České republiky do Evropské Unie. Psal se první květen 2004 a já měl pocit, že se dostáváme do spolku vyspělých zemí, které ctí a ochraňují individuální svobodu jako svou nejvyšší hodnotu. Jak jsem byl tehdy jen hloupý! Dnes, pár let po našem vstupu vidím situaci už mnohem realističtěji, před sebou máme vznikající Orwellovu "Eurasii!

7.8.2010 v 14:20 | Karma: 21,60 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3240x
Jsem studentem ekonomie na VŠE, který miluje zkoumání této vědní disciplíny v historickém kontextu! Klasický liberál se silně negativním vztahem k většině daní. Stoupenec evropské ekonomické integrace a odpůrce evropské politické integrace!